Město Mimoň

Překlad (translations)

Z důvodu instalace nové výstavy je Městské muzeum Mimoň od 22. 4. do 3. 5. 2024

UZAVŘENO

Slavnostní zahájení  výstavy "Krása filmového plakátu" bude 4. 5. 2024 od 15 hodin

Děkujeme za pochopení

Historie města

Nejstarší archeologické nálezy v Mimoni a okolí jsou z mladší doby kamenné a doby bronzové. O založení města nejsou zprávy a rovněž samotný název nebyl historiky spolehlivě vysvětlen. Patří však k nejstarším místům v severních Čechách, což dosvědčuje důležitá celní stanice na žitavsko-pražské kupecké cestě. Počátky města jsou spojené s touto kupeckou cestou, zvané též „Záhošťská“ a s majiteli nedalekého strážského panství Vartenberky.

V 11. století je saským kronikářem cesta ze Žitavy přes Jablonné, Mimoň, Kuřívody, Mnichovo Hradiště do Prahy zmiňována jako stará a těžká. Tržní osada u brodu při soutoku Ploučnice a Panenského potoka byla osídlována postupně Slovany i německými kolonisty. Zmínky z roku 1352 uvádějí už farní ves.

Potvrzení celních práv Karlem IV. roku 1371 tehdejším majitelům, Janovi a Václavovi z Vartenberka, znamenalo rozvoj obchodu a přínos do pokladny obce i majitelům panství. Vybírání cla se udrželo do 18. století a vybírání mýtného až do 19. století. V obci se rozvíjel obchod, přestože výbojné války Vartenberků s husity i Žitavou obyvatelstvu vše ztěžovaly. Roku 1500 koupil Mimoň od Jana z Vartenberka Oldřich z Bieberštejnů a už roku 1505 je uváděna Mimoň jako město.

Roku 1570 nechává rod Bieberštejnů, vystavět v Mimoni na náměstí nové panské sídlo – základ pozdějšího zámku. Dalšími majiteli panství byl rod Müllnerů a Zeidlerů. Od nich koupil panství Johann Putz z Adlersthurmu. Jeho rod se zasloužil o vybudování téměř všech nejdůležitějších staveb – kostela, Božího hrobu, radnice, špitálu, zámku, pivovaru…

Okolo roku 1660 tvořily město tři katastry: vlastní Mimoň, vesnice Okrouhlá a vesnice Šibeničná. Roku 1661 došlo ke sloučení všech částí a bylo ustanoveno složení městského zastupitelstva.

Roku 1705 přešlo dědictvím panství Mimoň z rodu Putzů z Adlersthurmu na hraběcí rod Hartigů, který tu byl až do konce druhé světové války a v roce 1947 byl nucen odejít do Rakouska.

Když se roku 1777 schylovalo k další válce o dědictví bavorské, rozhodl se v květnu 1778 navštívit Mimoň a Stráž, jako terén budoucího válčiště, sám císař Josef II.

Začátek 19. století znamenal pro město největší zkázu. Rozsáhlý požár v červnu 1806 zničil téměř všechny dřevěné stavby ve městě, včetně zámku, radnice s městským archivem, školy a kostela s farou. Popelem lehlo 283 obytných domů. Po této katastrofě byl vydán zákaz staveb za dřeva.

V roce 1865 město získalo statut soudního okresu a mělo ve správě 39 obcí s 23 tisíci obyvateli. Průmyslový rozvoj a výstavba železniční tratě, škol, továren, hřebčína, lázní, jatek apod. udělaly z Mimoně jedno z největších měst na Českolipsku.

V poslední den války 8. května 1945 postihlo Mimoň další neštěstí. Na město bylo při leteckém bombardování svrženo přibližně šedesát bomb. V centru města byla zničena spousta domů, z nichž některé neopravitelně.

Po odklizení rozbombardované části města nastává další budovatelská éra. Necitlivým zásahem došlo k zbourání starých, zanedbaných domů. Z dopravních důvodů byly bořeny celé bloky. Postavila se nová sídliště, v blízkosti města byla zahájena těžba uranu a vznikl vojenský prostor.

V 80. letech 20. století byl zbytečnou demolicí narušen celkový vzhled hlavního mimoňského náměstí. Demolici podlehly zachovalé domy, opravená radnice a třípodlažní zámek.

Město Mimoň od počátku 21. století udržuje, restauruje a obnovuje památky, které se v něm i přes nepřízeň druhé poloviny 20. století ještě dochovaly.

Procházkou městem lze objevit mnoho pamětihodností a zajímavostí, které připomínají jeho historii a události, k nimž v Mimoni došlo, a které pro naše město svůj význam kdysi měly a mnohé z nich dosud mají.

dnes, sobota 27. 4. 2024
skoro jasno 18 °C 4 °C