Galerie J. A. Pacáka

  • Add to favorites
  • Facebook
  • Twitter
  • Blogger
  • Digg

11. prosince 2011 byla slavnostně pokřtěna  galerie Městského muzea na galerii J. A. Pacáka.

Křtu a zároveň vernisáže výstavy se zúčastnila výtvarníkova manželka s oběma dcerami a vnučkou. Úvodní slovo pronesl známý psychiatr Jan Cimický, o hudební vystoupení se postaral Jeňýkův dlouholetý přítel a frontman kapely Olympic Petr Janda. Následně na svého kamaráda zavzpomínal Ivan Mládek. Celá vernisáž se nesla ve veselé a přívětivé atmosféře, která tak dobře vystihovala Jeňýkovu povahu.

Před galerií je stálá expozice osobních věcí J. A. Pacáka, kterou rodina dala muzeu do dlouhodobé zápůjčky. Návštěvníci se zde zároveň dozvědí o propojení Jeňýka s Mimoní.

Jan Antonín Pacák

Tento známý výtvarník a hudebník se vyučil keramikem a poté absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění.Od 50. let jako multiinstrumentalista vystupoval s řadou dixielandových kapel. Uměl hrát na kontrabas, banjo, kazoo, valchu, foukací harmoniku, flétnu a zejména bicí nástroje. Známým se stal jako bubeník skupiny Olympic, se kterou také nazpíval písničku Bon Soir Mademoiselle Paris, kterou napsal Petr Janda speciálně pro J. A. Pacáka po návratu skupiny z Francie. V roce 1965 v této kapele nahradil Františka Ringo Čecha, v dubnu 1971 kapelu opustil a věnoval se především malířství. Na hudbu ale nezanevřel. Společně se Zdeňkem Rytířem založili skupinu Blue Five a hrál v kapele doprovázející vystoupení Ivana Mládka (Čundrkántryšou). Zemřel 23. března 2007 v Měchenici.